Πρόγραμμα με θέμα “Κυκλοφορώ με ασφάλεια”

Πρόγραμμα αγωγής υγείας με θέμα: «Κυκλοφορώ με ασφάλεια»

Τάξεις : Β΄, Γ΄

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί : Γκίκα Δροσιά, Τσάκου Συρα?νώ, Κουνοβέλη Ιωάννα, Στάμου Σοφία, Χρυσοχοΐδης Ιωάννης, Καπνίση Νικολέττα, Χονδρογιάννη Σοφία και Δαδινάς Γρηγόριος .

Κατά το σχολικό έτος 2014 – 2015 οι μαθητές των τάξεων Β΄και Γ΄υλοποίησαν πρόγραμμα αγωγής υγείας με θέμα “Κυκλοφορώ με ασφάλεια”. Οι μαθητές γνώρισαν τα μέσα μεταφοράς, τα ζωγράφισαν, έφτιαξαν παζλ με τα μέσα μεταφοράς και έκαναν διάφορες αναπαραστάσεις με μουσικοκινητικά δρώμενα. Επίσης έμαθαν και κατασκεύασαν τα σήματα οδικής κυκλοφορίας καθώς επίσης και μια μακέτα κυκλοφοριακής αγωγής. Οι μαθητές ταξίδεψαν με το τρενάκι στους δρόμους της πόλης και τέλος επισκέφτηκαν το πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής όπου έμαθαν όλους τους χρήσιμους κανόνες για να κυκλοφορούν με ασφάλεια.

Για να δείτε όλες τις δραστηριότητες των μαθητών πατήστε στον παρακάτω σύνδεσμο:

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗ ΑΓΩΓΗ