Erasmus+: Εκπαιδευτική εμπειρία στο Βερολίνο

Η παιδαγωγική ομάδα Erasmus του 2ου Δημοτικού Σχολείου Χαλκίδας συμμετείχε σε μια αξέχαστη εκπαιδευτική εμπειρία στο Βερολίνο, στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ και του έργου “Συμπερίληψη: Ανάδειξη εμποδίων σε ευκαιρίες μάθησης”.

Οι εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν το επιμορφωτικό εκπαιδευτικό σεμινάριο “Facing Diversity: Intercultural Classroom Management”, του Europass Teacher Academy, από 18-3-24 έως 23-3-24, εστιάζοντας στην αποτελεσματική διαχείριση και αξιοποίηση της πολιτισμικής πολυμορφίας στην τάξη.

Κατά τη διάρκεια αυτού του σημαντικού εκπαιδευτικού ταξιδιού, εξερεύνησαν νέες μεθόδους και στρατηγικές για:

• Την ενσωμάτωση της διαφορετικότητας στο εκπαιδευτικό περιβάλλον.
  • Την ενίσχυση των διαπολιτισμικών δεξιοτήτων των εκπαιδευτικών και των μαθητών.
  • Την προώθηση της ανοχής και του σεβασμού προς την ετερότητα.

Η συνεργασία και η ανταλλαγή απόψεων με εκπαιδευτικούς από άλλες χώρες  αποτέλεσε πηγή γνώσης και έμπνευσης.

Ευχαριστούμε θερμά το Erasmus+ για την υπέροχη αυτή ευκαιρία, που ώθησε τους εκπαιδευτικούς μας να διευρύνουν τους  ορίζοντες και να υιοθετήσουν μια πιο ανοιχτή και συμπεριληπτική ματιά προς την εκπαίδευση.