Υποβολή ηλεκτρονικών αιτήσεων για συμμετοχή στη δοκιμασία εισαγωγής στα Πρότυπα Γυμνάσια για το σχολικό έτος 2024-2025

Άνοιξε την Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024 το ηλεκτρονικό Σύστημα αιτήσεων μαθητών και μαθητριών σε Πειραματικά Σχολεία (ΠΕΙ.Σ.), Πρότυπα Σχολεία (Π.Σ.) και σε Εκκλησιαστικά Σχολεία (Ε.Σ.).

Το σύστημα θα παραμείνει ανοικτό έως και τα μεσάνυχτα της Τετάρτης 17 Απριλίου 2024.

Να υπενθυμίσουμε ότι για την εισαγωγή μαθητών και μαθητριών στην Α’ τάξη των Προτύπων Γυμνασίων γίνεται  δοκιμασία  δεξιοτήτων η οποία θα διεξαχθεί το Σάββατο 18 Μαΐου 2024. Οι υποψήφιοι/ιες μαθητές/τριες θα αξιολογηθούν σε δυο γνωστικά αντικείμενα, στη γλώσσα και στα μαθηματικά. Οι ερωτήσεις αξιολόγησης είναι κλειστού τύπου/πολλαπλής επιλογής.

Οι γονείς των μαθητών και των μαθητριών προκειμένου να καταθέσετε τις αιτήσεις, πρέπει να πατήσετε εδώ.

Δείτε τις σχετικές οδηγίες για όλη τη διαδικασία εδώ.