Ημέρα ασφαλούς διαδικτύου 2024

Την Τρίτη 6 Φεβρουαρίου και την Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου 2024, οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων ΣΤ2 και Δ2 αντίστοιχα, συμμετείχαν στη διαδικτυακή εκδήλωση  της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2024. Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου είναι μια μεγάλη παγκόσμια γιορτή για μικρούς και μεγάλους! Μέσα από μια διαδραστική παρουσίαση και παιχνίδια δραστηριοτήτων,  οι μαθητές ενημερώθηκαν για το πώς μπορούν να συμπεριφέρονται με ευγένεια στο διαδίκτυο, πώς να προάγουν την ισότητα και πώς να επιδεικνύουν ενσυναίσθηση και αλληλεγγύη στο διαδίκτυο. Με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού πληροφορικής Βιολέττας Δάλλα οι μαθητές συμμετείχαν ενεργά στις δραστηριότητες, απαντώντας σε  ερωτήσεις και σε κουίζ, αλλά και θέτοντας  απορίες προς επίλυση. Ήταν μια υπέροχη εμπειρία για όλα τα παιδιά!!