Δευτέρα 5 Οκτωβρίου, 2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού για το τρέχον σχολικό έτος έγινε στις 5 Οκτωβρίου 2015 με θεματικό άξονα: «Σχολικός Αθλητισμός ? Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα».

Στα πλαίσια αυτής της ημέρας Σχολικού Αθλητισμού το 2ο Δημοτικό Σχολείο Χαλκίδας, μεταμορφώθηκε σε αθλητικό πάρκο με…. 14 συναρπαστικούς σταθμούς που επινόησαν κι επιμελήθηκαν οι καθηγητές Φυσικής Αγωγής, Δάδινας Γρηγόρης και Χονδρογιάννη Σοφία.

Έγιναν αθλητικές δραστηριότητες, κινητικές δραστηριότητες, παιχνίδια με “ψάρεμα” αξιών του αθλητισμού αλλά και της ζωής, χορός, παζλ, ζωγραφική, μουσική, αθλήματα κλπ. ανάλογα με την ηλικία των μαθητών/τριών. Επίσης έγιναν προβολές μικρών εκπαιδευτικών ταινιών συναφούς θεματολογίας.

Οι μαθητές του σχολείου γνώρισαν άγνωστα αθλήματα (έπαιξαν πχ. χόκεϊ) & παραδοσιακά παιχνίδια, βίωσαν παραολυμπιακά αγωνίσματα (goalball), ενημερώθηκαν για θέματα διατροφής και πρόληψης σχολικών ατυχημάτων και διασκέδασαν με την ψυχή τους! Έζησαν σε ένα αθλητικό παράδεισο παιχνιδιού και χαράς, για μια ολόκληρη σχολική μέρα, νιώθοντας παράλληλα τη δυναμική του Σχολικού Αθλητισμού.