Project: AΝΑΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ?

2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

ΤΑΞΗ Δ2 Σχολικό έτος 2013-14

Τη χρονιά που μας πέρασε και μέσα στα πλαίσια του μαθήματος της Ευέλικτης Ζώνης οι μαθητές του Δ΄2, με την καθοδήγηση του δασκάλου τους Χρυσοχοΐδη Ιωάννη, εργάστηκαν πάνω στο project «AΝΑΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ?»   Η εργασία, που συνδύαζε τα μαθήματα της Γεωγραφίας και των Καλλιτεχνικών, προέβλεπε την κατασκευή ενός ανάγλυφου χάρτη της Ελλάδας με πλαστελίνη πάνω σε κόντρα πλακέ διαστάσεων 1,2 Χ 1μ περίπου.

Γενικά η όλη διαδικασία, πέρα από το καθαρά διδακτικό κομμάτι, προσέφερε στους μαθητές μια πολύτιμη εμπειρία αυτογνωσίας και πραγματικής ¨γνωριμίας¨ με τα υπόλοιπα  μέλη της ομάδας που λέγεται τάξη.

Ειδικότερα ωστόσο, η ομαδική αυτή εργασία, υπηρέτησε τους ακόλουθους διδακτικούς στόχους :

α) Στο επίπεδο των γνώσεων επιδιώχθηκε η γνωριμία των μαθητών με τον χάρτη και το ανάγλυφο της Ελλάδας. Η ενεργός συμμετοχή των μαθητών στο πραξιακό αυτό επίπεδο (κατασκευή χάρτη) βοήθησε στη δημιουργία γνωστικών σχημάτων γύρω από το σχήμα και το ανάγλυφο της πατρίδας μας.

β) Παράλληλα στο επίπεδο των δεξιοτήτων το project αυτό προσέφερε στους μαθητές τη δυνατότητα να αναπτύξουν τις καλλιτεχνικές τους δεξιότητες.

γ) Επίσης η εργασία αυτή έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές να αναπτύξουν στάσεις και συμπεριφορές που προωθούν την ομαδικότητα, τη συνεργατικότητα και συνεισφέρουν τα μέγιστα στο δέσιμο της ομάδας της τάξης.

Τέλος πρέπει να έχουμε κατά νου το γεγονός ότι η κατασκευή αυτή αποτέλεσε και μια προεργασία για την ύλη που θα συναντήσουν στην επόμενη τάξη (Γεωγραφία Ε΄ Δημοτικού) και λειτούργησε ως ένας ιδανικός προκαταβολικός οργανωτής της νέας γνώσης.

Κατά τη διάρκεια λοιπόν του διδακτικού έτους και μέσα από την όλη διαδικασία, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να περάσουν πολλές ευχάριστες και άκρως δημιουργικές στιγμές. Έμαθαν ότι με την ομαδική εργασία μπορούν να πετύχουν πράγματα που μέχρι πριν φαινόντουσαν ίσως ακατόρθωτα. Στο τέλος ένιωσαν το υπέροχο συναίσθημα της επιτυχίας και με περισσή υπερηφάνεια, παρουσίασαν το δημιούργημά τους στους συμμαθητές και τους δασκάλους τους.

Ακολουθούν φωτογραφίες των μαθητών του Δ΄2 με τον χάρτη.