Διαδικτυακή συνάντηση μέσω eTwinning

Την Τρίτη 17 Ιανουαρίου 2023 ολοκληρώθηκε με ένα online meeting το ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning “Waiting for Christmas”, στο οποίο συμμετείχε το σχολείο μας. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να επικοινωνήσουν με Ευρωπαίους μαθητές σε πραγματικό χρόνο μιλώντας στα Γερμανικά και στα Αγγλικά, να κάνουν ερωτήσεις αλλά και να απαντήσουν σε εκείνες των μαθητών των άλλων χωρών σχετικά με την καθημερινότητά τους στο σχολείο, τα ήθη και τα έθιμά τους καθώς επίσης και για τις διακοπές τους.

Η εμπειρία αυτής της διαδικτυακής συνάντησης ενθουσίασε τους μαθητές αλλά και τις εκπαιδευτικούς Χαρμαντά Αριέττα, Γιαννοπούλου Αικατερίνη και Δάλλα Βιολέττα  που συμμετείχαν στο πρόγραμμα.  Γι’ αυτό το λόγο ανανεώσαμε το ραντεβού μιας ίδιας συνάντησης μέχρι το τέλος της χρονιάς με τους Ευρωπαίους μαθητές του προγράμματος.

Παρακολουθήστε το παρακάτω βιντεάκι, στο οποίο παρουσιάζονται κάποια στιγμιότυπα από τη διαδικτυακή συνάντηση e-twinning.